Temperli Cam

Temperleme işlemi yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir. Tam temperli cam işlemsiz cama göre yaklaşık 5 kat dayanıklı olup; kırıldığı zaman zar büyüklüğünde parçalarak yaralanma riskini azalttığından güvenlik camı olarak kullanıma uygundur.

Farklı soğutma aşamaları kullanarak cama yarı temperleme işlemi de uygulanmaktadır.Yarı temperli cam işlemsiz cama göre yaklaşık 2 kat dayanıklı olup, güvenlik camı sınıfına girmemektedir.

Temper işleminden sonra camlara kesim, delik delme, kenar ve yüzey işlemi yapılamaz (kumlama hariç).

Yalnızca bazı bakış açıları ve ışık koşullarında fark edilebilen “temperleme izleri” ile “kamburluk” ve “dönüklük” toleransları içinde kalmak kaydıyla ortaya çıkan distorsiyonlar ısıl işlemin kaçınılmaz ve önlenemeyen sonuçlarıdır. Temperleme işlemi sırasındaki hassas bir ısı rejimi uygulaması ile minimuma indirilmiş izler başlı başına bir kusur olarak nitelendirilmemektedir. Tavsiye edilen izlerin yere paralel olmasıdır.

Cam hamurunda bulunabilen mikroskopik Nikel Sülfit partiküllerden dolayı tam temperli camlarda ani kırılma olasılığı mevcuttur. Bu riski azaltmak için tam temperli camlar istendiğinde ısı banyosu (heat soak) testinden geçirilerek bir ön elemeye tabi tutulabilirler. Bu test ani kırılma riskini tamamen yok edememekte, sadece azaltmaktadır.

Yapılabilirlik Tablosu

Darbe aldığında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılan temperli emniyet camı

Cam korkuluklar, cam kapılar, duş kabinler, ara bölmeler, cam mobilyalar, şehir mobilyaları, buzdolabı ve fırın camları, güneş kolektör camları, otomobillerin yan ve arka camlarında kullanılır.

Temperleme işlemi,

yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir.
camın dayanıklılığını ve ısıl gerilimlere karşı direncini arttırır.
ürünlerin hacmini, kimyasal yapısını, renk ve berraklığını değiştirmez.

TRC Duracam®; ısıl işlem uygulanmamış düzcama göre darbelere karşı yaklaşık 5 kat daha dayanıklıdır.

Kırıldığı zaman küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından emniyet camı olarak kullanıma uygundur.

Üretim Hattımız
Firmamızda 2 adet düz temper ve 1 adet bombeli temper hattı olmak üzere 3 adet temperli hat mevcuttur.

Konveksiyonel ve düz temperleme hatlarımızda;

150×350 mm – 2440×4200 mm arası düz temper yapılmaktadır.
1200×2440 mm’ye kadar bombeli temper yapılmaktadır.
İşleme ve Uygulama
TRC Helio clear, TRC Deco classic, TRC Elit Glass, TRC Helio®, TRC Aura Reflekta ve TRC Tentesol®, TRC Tentesol T® stoktan alınarak temperlenebilir.
Lamine camlar laminasyon öncesi ve hat dışı kaplamalı camlar kaplama öncesi temperlenir.
Temperleme işleminden sonra cam panolara herhangi bir kesim, delik delme, kenar ve yüzey işlemi yapılamaz. Bu nedenle kesin ölçüler temperleme işleminden önce belirlenmelidir.